به بهانه انتخابات

بعد از ۸۸ دیگه دوست نداشتم راجع به انتخابات بنویسم، اما امسال با توجه به شرایط احساس می‌کنم هرکس به نوبه خودش وظیفه داره به شکل فعال حضور داشته باشه. انتخابات امسال اگر مهمتر از ۸۸ نباشه کم اهمیت‌تر نیست. البته نه اینکه روحانی رو با میرحسین مقایسه کنم(!) اما شرایط بحرانی اقلیمی، اقتصادی و سیاسی کشور جایی برای دوباره خطا کردن باقی نگذاشته.

بعید میدونم از خواننده‌های وبلاگ من کسی نظری غیر از رای دادن به روحانی داشته باشه. ما امسال به روحانی رای خواهیم داد، نه چون روحانی بهترین انتخابمون هست، چون تنها انتخابمونه.

اما دلیل نوشتنم نگرانیم بابت حرکت‌های پوپولیستی‌ای هست که جناح‌های مقابل در پیش گرفتن. دروغ‌ها و عوام‌فریبی‌های جریان رقیب شاید برای بعضی اقشار نخ نما باشه اما بدون شک طرفدارهای زیادی در مناطق محروم‌تر داره.

راجع به مناطق محروم هم همیشه من خیلی بحث می‌کنم که دلیل اینکه مناطق محروم به حرکاتی پوپولیستی روی خوش نشون میدن یا سریع‌تر فریب میخورن این نیست که هوش یا سواد کمتری دارن. انواع جبر هست که روی تصمیمات این افراد تاثیر میذاره. و بعضا هم ورودی‌های غلط مزید بر علت میشه. برای مثلا جایی خوندم امسال کاروان‌هایی از طلاب راهی روستاها و مناطق محروم شدن تا برای کاندیدای مورد نظرشون (تحت عنوان روشنگری سیاسی) تبلیغات کنن. این تبلیغات رو بگذارید کنار مشکلات روزانه این مردم در زندگی و عدم وجود دسترسی مناسب به اطلاعات. چه بسیار خانواده‌هایی اینترنت براشون جز تجملاتیه که توان پرداختش رو ندارن.

با این ورودی‌های اشتباه من و شما و هرکس دیگه‌ای هم بود احتمالا همین تصمیم رو می‌گرفت.

ضمن اینکه توی بسیاری از انتخابات همین نیروهای مناطق محروم‌تر طرفدار جریانات غیر رادیکال بودن چون در زمانی بوده که اطلاعات غلط کمتر بهشون می‌رسیده یا شرایط جبری ناچارشون نکرده دست به انتخاب اشتباه بزنن۱.

حالا با توجه به این شرایط حساس به نظرم ما بایستی دو کار رو انجام بدیم. یکی سعی کنیم رای‌های خاکستری رو به سمت روحانی هدایت کنیم. جایی خوندم “سیاستمداران بد توسط مردم خوبی که رای نمی‌دهند انتخاب می‌شوند”

از طرفی هر کودوم از ما هرجا که میتونیم باید سعی کنیم واقعیات رو به شکلی که هست و نه شکلی که در حال حاضر گفته میشه ترسیم کنیم. برای مثال این ویدیو بخش کمی از واقعیت‌هاییه که این روزها کمتر ازشون صحبت میشه.

بیاین سعی کنیم این انتخابات کمی فعال‌تر باشیم چرا که شرایط به قدری بد هست که نیاز شدید به نیروهای مردمی برای روشنگری هست. اجازه ندیم با وعده‌های دروغی که بعضا امکان عملیاتی شدن هم ندارن بار دیگه کشور به سمت سقوط حرکت کنه.

پی‌نوشت۱: حسرت این روزهای من اینه که چرا یک رسانه پر مخاطب‌تر ندارم که سهم بیشتری در این حرکت ملی داشته باشم.

پی‌نوشت۲: لینک ویدئو آپدیت شد.


۱- این مسئله که فقر باعث میشه افراد تصمیمات اشتباهی بگیرن رو احتمالا بارها شنیدید و راجع بهش مطلب خوندید. برای مثال می‌تونید به این مقاله از مجله هاروارد مراجعه کنید(ترجمه‌اش). همچنین جستجو کنید: captain samuel vimes ‘boots’ theory of socioeconomic unfairness

3 نظر در “به بهانه انتخابات

 • اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  طاهر عزیز
  مطلب خوبی بود، مخصوصاً بخشی که رفتار انسان ها در محیطهای متفاوت را گفتی، این را قبول دارم که در جوامع فقیر رفتار مردمان از سر کم هوشی یا کم سوادی نیست، عموماً شرایط سخت روی کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارد، هر چند در این جوامع هم انسان های آگاه و با فرهنگ فراوان هستند و برعکسش (که خودم بیشتر از این دست دیده‌ام) در جوامع به ظاهر ثروتمند و با فرهنگ و سواد، آدم های دون هم پیدا می شود.
  با تمام مقاله ی شما موافق هستم و اما در آن ویدیویی که لینکش را گذاشتی، حقایق با کمی تغییر بیان شده که چندان برای هدف های ما مهم نیست و تاثیری نداره.
  القصه، لایک، والا

  پاسخ
  • اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۴ ق.ظ
   پیوند یکتا

   ممنون حسین جان
   به نظرم دخل و تصرفی توی حقایق داخل ویدئو نبود ولی به هرحال لینک رو آپدیت کردم به مستند وضعیت سفید که به تازگی منتشر شده

   پاسخ
 • اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱:۵۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  تو این شرایط شرکت تو انتخابات تنها امید به ادامه اصلاحاته. انتخابات امسال برای ۴ سال نیست.اگر شخص نامناسب انتخاب بشه برای ۴۰ ساله.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *