لئونارد، نمی‌‌تونی با دوری از زندگی آرامش بدست بیاری

همیشه ترجیح میدم فیلم‌ها رو بدون هیچ پیش زمینه ذهنی نگاه کنم. اینکه ندونی داستان فیلم چیه و صحنه به صحنه وارد ماجرا بشی بی‌نهایت لذت بخشه.

این لذت صد چندان میشه وقتی با یک شاهکار روبرو باشی. لذتی که موقع تماشای فیلم The Hours به من دست داد. دقیقا اون لحظه‌ای که متوجه میشی نه فقط یک فیلم، که یک زندگی رو نگاه می‌کنی. فیلمی خوبه که مثل زندگی در جریان باشه و ما گهگاهی از دریچه دوربین کارگردان بخش‌هایی از این زندگی رو ببینیم و باهاش آشنا بشیم.

دقیقه ۱۱ فیلم بود که من متوجه شدم The Hours نه یک فیلم معمولی که یک شاهکاره. شاهکاری غیرخطی از داستان زندگی یک روزِ یک زن.

دوست ندارم داستان فیلم رو تعریف کنم، چون داخل فیلم به بهترین شکل این اتفاق افتاده. تنها ادای احترامی می‌کنم به بازی‌های فوق‌العاده بازیگران.

مریل استریپ(Meryl Streep) که به عقیده بسیاری بهترین بازیگر حال حاضر دنیاست به بهترین شکل ممکن از پس نقش بر اومده. تک تک نگاه‌ها و دیالوگ‌ها و حتی راه رفتنش توی فیلم تماشاییه.

نیکل کیدمن(Nicole Kidman) با گریم سنگینش اصلا شبیه نیکل کیدمنی که همیشه می‌بینیم نیست و بهترین بازی‌ای رو انجام داده که من تا بحال ازش دیدم. نقش ویرجینیا وولف رو توی برهه بسیار حساس زندگی‌ش به بهترین شکل به نمایش میذاره. واقعا فوق‌العاده‌ست. باید بارها و بارها این فیلم رو تماشا کنید و هر دفعه بیشتر متوجه شاهکارش توی بازی این فیلم بشید.

جولیان مور(Julianne Moore) هم خیلی خوب تونسته از پس نقشش بر بیاد. کنارش اد هریس (Ed Harris) هم با اینکه نقش زیادی نداره ولی کاملا اثر خودش رو توی فیلم میذاره و تو صحنه‌هایی که با مریل استریپ داره پا به پاش بازی می‌کنه.

جذاب‌تر از بازی‌های فیلم موسیقی متن فیلم The Hours بود که شاهکار بود واقعا. همین الان هم که دارم این متن رو می‌نویسم دارم به موسیقی فیلم گوش میدم.

اگر فیلم رو ندیدید بقیه متن رو نخونید.

نگاه خیلی خاصی به انتخاب، زندگی و مرگ توی فیلم وجود داشت. نگاه ویرجینیا وولف که زندگی در ریچموند رو نوعی مرگ میدونست. با اینکه خودش هم می‌دونست با توجه به شرایطش زندگی توی ریچموند عمر طولانی‌تری رو براش به همراه داره(همسرش هم تاکید کرد در وهله اول زندگی در لندن باعث شرایط بدت شده).

Virginia Woolfbut if it is a choice between richmond and death i choose death

یا وقتی لارا میگه زندگی‌ای که داشته مثل مرگ بود. و لارا زندگی رو انتخاب کرد.

Laura Brown: It would be wonderful to say you regretted it. It would be easy. But what does it mean? What does it mean to regret when you have no choice? It’s what you can bear. There it is. No one’s going to forgive me. It was death. I chose life.

 مشابه همین نگاه به زنده بودن به عنوان یک انتخاب رو ریچارد داره.

Richard Brown: I’ve stayed alive for you. But now you have to let me go.

خیلی وقتا زندگی‌ای که ما داریم زندگی نیست، مرگه. حتی اگر در ظاهر همه چیز هم خیلی خوب باشه. مثلا لارا در ظاهر یک زندگی خیلی خوب با همسری که عاشقشه و پسری که دوستش داره و دختری در شرف دنیا اومدن، داشت. اما این براش زندگی کردن نبود. حتی جامعه (زن موفق همسایه) هم اون رو یک زن خوشبخت می‌دونست.

و ویرجینیا هم نویسنده‌ای مشهور و موفق با همسری خوب بود. ولی بعضی زندگی حتی اگر خیلی خوب باشه وقتی اون چیزی که ما میخوایم نیست، می‌تونه از مرگ هم بدتر باشه.

مهم نیست از نظر دیگران زندگی ما چطوریه، در نهایت ما هستیم که باید اون رو زندگی کنیم.

Clarissa Vaughn: You don’t have to go to the party, you don’t have to go to the ceremony, you don’t have to do anything you don’t want to do. You can do as you like.

Richard Brown: But I still have to face the hours, don’t I? I mean, the hours after the party, and the hours after that…

و جالب اینکه فیلم این انتخاب رو انتخاب زندگی می‌دونه. حتی اگر به مرگ منجر بشه:

Virginia Woolf: You cannot find peace by avoiding life, Leonard.

با نگاه به این جنبه از فیلم شاید این سوال پیش بیاد که آیا زندگی من زندگی کردنه یا نوعی پیدا کردن آرامش با دوری کردن از زندگی؟ زندگی کردن با خارج شدن از دایره آرامش اتفاق میفته یا موندن در اون؟

از نظر فیلم البته زندگی کردن به معنی آرامش داشتن نیست. خوشبختی داشتن همسر مهربون و بچه‌های دوست داشتنی نیست، ثروت و شهرت هم نیست. زنده بودن و زندگی کردن، خوشبختی شاید فرار کردن، از دست دادن و مردن باشه.

 پی‌نوشت: اگه این فیلم رو دوست داشتید فیلم Carol رو هم خوشتون میاد به نظرم. البته در کل خیلی شبیه نیستن ولی هر دو رگه‌هایی مشابه از طغیان علیه زندگی روزمره و جامعه رو دارن.

4 نظر در “لئونارد، نمی‌‌تونی با دوری از زندگی آرامش بدست بیاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *